Haberler

Roketsan IP İnterkom Sistemlerinde 2N Helios Ailesini Tercih Etti

Roketsan bünyesinde yer alan analog altyapı ve analoginterkom sistemleri, yerini 2N’in yenilikçi çözümlerine bıraktı.


Ülkemizde roket ve füze tasarımı, geliştirilmesi ve üretimi konularındalider bir kuruma sahip olunması amacıyla 1988 yılında kurulmuş Roketsan’ın testalanları ve tasarım ekiplerinin merkezle ortaklaşa haberleşmek için kullandığımevcut analog altyapı ile birlikte analog interkom sistemleri, 2N’in öncüteknolojiye sahip yenilikçi çözümleriyle değiştirildi. Kurum bünyesindeki mevcutsistemin eski olması, analog yapıda gelen çağrıların kimden geldiğinin netolarak bilinememesi ve mevcut sistemin genişleyememesi çeşitli sorunlaroluşturmaktaydı. Tüm binalarda yerleşik mevcut fiber altyapının kullanılması,bas-konuş sistem yerine yenilikçi full-dublex iletişim ihtiyaçlar doğrultusundaRoketsan’ı 2N markasına yönelten nedenler oldu. Aynı zamanda test/tasarımmerkezlerinde kullanılacak interkom cihazlarında üst düzey dayanıklılık daihtiyaçlar arasında yer alıyordu.


Pazardaki en üst düzey dayanıklılık standardı olan IP69 veIK10 dayanıklılık sertifikalarına sahip Helios IP Safety Roketsan için en uygunürün olarak göze çarpmaktaydı. 2N Helios IP Safety IP İnterkom ile sunulan çiftmikrofon, 10W ses çıkış gücü, kurulum ve kullanım kolaylığı, çözümlerin enönemli farklılıkları arasında yer alıyordu.

Sistem merkezine konumlandırılan Xpeech IP Telefon Santralide merkezi olarak tüm 2N Helios IP Safety interkomlarının merkezi olarakyönetilmesi, grup çağrılar başlatılarak aynı anda birden çok test/tasarımmerkezine anons yapabilmesi gibi katma değerli özellikleriyle projenin diğerbir tamamlayıcı unsuru oldu.

Kontrol odasındaki aktif olarak görev alan 2 personelin kullanılanSennheiser DW Office kulaklıklarının interkom fonksiyonu ile gelen ya da gidenbir anonsun aynı anda hem kontrol odasındaki 2 personel tarafından hem desahadaki personel tarafından işitilmesini sağladı.

Yürütülen proje kapsamında, kontrol odasında yer alan meşguliyetgöstergeli Yealink IP Telefonlar da gerektiği durumlarda HD Ses kalitesindehandsfree olarak, gereken durumlarda da Sennheiser DW Office kulaklıklarıylahem konfor hem de kullanıcı dostu bir kullanım sundu. Kasım - 2017 -