Başarı Hikayeleri

Çözümlerimiz ve başarı hikayelerimiz...

2N GSM Gateway Ürünleri

Bircom'un Metis'e sunduğu çözümü kısaca anlatabilir misiniz?
Daha önce sabit hattan cep telefonlarına doğru aramalarımızı FCT cihazları üzerinden yapmaktaydık. Bircom'un 2N GSM Gateway cihazını inceleyince sistemimizi değiştirmeye karar verdik.

Sistemi kurduktan sonra şunu rahatça söyleyebilirim ki, sabit hattan GSM'e çok sayıda arama yapıyorsanız kesinlikle 2N GSM Gateway çözümüne ihtiyacınız var. Bircom'un dağıtımını yaptığı 2N ürün ailesinde farklı boyutlarda cihazlar var. Bizdeki çözüm en üst model olan 2N StarGate cihazıyla sağlandı. 2N StarGate 32 adede kadar GSM ve 3G kanalı içeren bir VoIP / PRI cihazı.
Şu anda biz 16 FCT'yi devreden çıkarmış ve bu sisteme geçirmiş durumdayız. Birkaç güne kadar 15 hattı daha devreye alıyor olacağız. Sistemi hem gelen, hem giden çağrılarda kullanıyoruz. Üç GSM operatörünün de hatları tanımlı. Sistem ISDN üzerinden SIM kartını seçerek tanımlı operatörden çıkışı sağlıyor. Şu anda Türkiye'de uygulaması yok ama farklı gün ve saatlerde farklı tarifeler olsa, bunları da tanımlayabiliyor ve o indirimlerden yararlanabiliyorsunuz.

Metis neden bu konuda Bircom'la çalıştı? Ürün ve çözümün farklılıkları neler?
Biz bu çözümü araştırırken Türkiye'deki temsilcisinin Bircom olduğunu gördük. Bircom Metis'in hemen hemen 5 yıldır tedarikçi olarak birlikte çalıştığı bir firma. Çağrı merkezinde kullandığımız Sennheiser kulaklıklarımızı Bircom'dan temin etmekteyiz. Bu bakımdan Bircom ile aramızda zaten iyi yürüyen bir tedarik bağlantısı var. Hem çalışma biçimini iyi biliyoruz, hem de şimdiye kadar sağladığı ürünlerin marka ve kalitesinden son derece hoşnutuz. Bu Bircom'la çalışmamız için çok önemli bir neden tabii. Yaptığımız yoğun araştırmalar sonucunda seçtiğimiz ürünün Bircom tarafından dağıtılıyor olması da bizim için çok sevindiriciydi, satın alma kararı aşamasını bu nedenle çok hızlı geçtik.

Bu cihaz ölçeklenebilir özellikte olduğu için istediğiniz gibi bir tasarımla kullanabiliyorsunuz. GSM ve 3G kanalları, 2 ISDN PRI portu, VoIP arabirimi ve ek yazılım çözümlerinin biri veya birkaçını bir arada kullanabiliyorsunuz. Bu çözümle, çağrılar GSM ve 3G şebekelerine yönlendirildiği için çağrılarda önemli tasarruf sağlıyorsunuz. LCR dediğimiz Least Cost Routing yani En Az Maliyetli Yönlendirme özelliği var ve bu sayede, çağrı süresi, operatörlerin prefiksleri, SIM kartlarındaki ücretsiz dakikalar gibi her durum değerlendiriliyor ve siz olabilecek en düşük maliyetle konuşuyorsunuz. Harici bir VoIP ağ geçidi kurmaya da gerek yok.

Bircom'la işbirliğiniz sonucunda memnuniyetiniz ve yapılan çalışmanın size getirdiği avantajlar
Daha önce de belirttiğim gibi Bircom, Metis'in zaten uzun yıllardır işbirliği içinde olduğu bir tedarikçisi. Yalnız 2N StarGate çözümünün uygulanmasında değil, başka ürün gruplarında da beraber çalışıyoruz ve çok memnunuz. GSM Gateway gibi yararlı bir çözümü Türkiye'ye getirmesi de ayrıca çok önemli. Cihazın tanıtımı, kurulumu ve devreye alınması aşamalarında da Bircom çok başarılı. Aslında FCT'lerle de bu çözüm mümkün gibi görünse de FCT'ye göre birçok avantajı yaşıyorsunuz. Bir sürü FCT cihazı ve onların güç üniteleri yerine tek bir cihazla ve tek antenle çalışıyorsunuz. Hem yerden tasarruf ediyorsunuz hem de yönetimi daha kolay. Üstelik FCT kullandığınızda her FCT için santralda bir dış hat kullanmanız gerekiyor, bu çözümde ise ISDN veya VoIP olarak bağlanabiliyorsunuz.

2N çözümlerini çoklu GSM çıkışına ihtiyacı olan her firma için tavsiye ediyoruz.

Fatma Küçüktaş
Genel Müdür Yardımcısı
Metis

Telepati Telekom, Temmuz 2007